פיתוח אפליקציות לאייפון למתחילים
ILS

פיתוח אפליקציות לאייפון למתחילים

פיתוח אפליקציות לאייפון למתחילים

פיתוח אפליקציות לאייפון למתחילים

מכשיר הטלפון הנייד משמש אותנו בכל שעה משעות היום. בעבר היה מדובר בכלי לקבלת ולהוצאת שיחות בלבד, אבל מאז, בשל ההתפתחויות הטכנולוגיות הרבות, הפך המכשיר הנייד לכלי עבודה, התמצאות, או סתם הנאה.

לשוק זה נכנסו כותבי האפליקציות. מכשיר האייפון היה הסמארטפון הראשון, ועל כן המכשיר הראשון שבעבורו נכתבו אפליקציות.

פיתוח אפליקציות לאייפון למתחילים - חנות itunes

האם יש צורך ביידע מוקדם על מנת לפתח אפליקציה לאייפון?

על מנת לפתח אפליקציות לאייפון יש צורך להכיר מספר שפות תכנות על בוריין. על כן, מי שמתחיל את דרכו בתחום, ואינו בעל ניסיון בתכנות, רצוי שילמד את הנושא קודם, ויצבור ניסיון בשפות אחרות כגון Java.

שפת התכנות שבה כותבים אפליקציות לאייפון נקראת Objective-C. אם קיימת למתכנת היכרות מקדימה עם תוכנות Java , C++, או C# בהחלט תהיה לו אפשרות לעבוד גם עם שפת התכנות של האייפון.

עבור מפתחים אלו, שפת התכנות של האייפון היא קלה יחסית, אך בניגוד לשפת ה-Java וה- C# המפתח נדרש לנהל בעצמו את הזיכרון.

האם יש צורך בציוד מסוים לפיתוח אפליקציות לאייפון?

כמו שחברת מיקרוסופט שולטת בשוק התוכנה המיועד למחשבים האישיים, כך חברת Apple שולטת בשוק פיתוח האפליקציות לאייפון. על כן, כדי לכתוב אפליקציות לאייפון יש להצטייד בהתאם.

הדבר הראשון שבו יש צורך הוא מחשב Mac הכולל את מערכת ההפעלה של אפל. המחשב צריך להיות מסוג Mac OS X, מגרסה 10.5 ומעלה.

למחשב המקינטוש שנבחר צריך להיות מעבד אינטל, כשאחד הדגמים המומלצים הוא ה-Mac Mini. מחשב זה מתאים היטב למטלה זו, ובנוסף הוא גם קטן וזול. (מחשבי Mac Mini בזאפ)

מכשיר נוסף שיש בו צורך הוא כמובן מכשיר אייפון או אייפוד טאץ' (iPod Touch). הסיבה לצורך במכשיר זה מובנת מאליה – על מנת לבדוק את האפליקציה יש להתקין אותה על מכשיר שיאפשר את בדיקתה.

אם מתלבטים איזה מכשיר כדאי לרכוש, רצוי אולי לדבוק באייפון – מכשיר האייפד אינו מאפשר בחינה של אפליקציות העושות שימוש בטלפון או במצלמה.

המונופול של חברת "אפל" בתחום זה כבר הוזכר, והוא תקף גם כשמדובר ברישום לתכנית המפתחים של "אפל".

עלות הרישום לשנה הוא $99 לשנה, והוא מאפשר פיתוח אפליקציות, בדיקתן ושימוש בחנות האפליקציות בכדי למכור את האפליקציה או להציע אותה בחינם. את ההרשמה מבצעים דרך האתר של חברת "אפל".

האם חובה לעשות שימוש בציוד של Apple  ובתוכנות שלה?

למרות כל הכתוב לעיל, ישנן דרכים שבהן ניתן לעקוף את המונופול הזה של "אפל". את מערכת ההפעלה של Mac ניתן להתקין על מחשב וירטואלי. באינטרנט ניתן למצוא מדריכים שונים המסבירים את אופן הביצוע המדויק של שיטה זו.

יחד עם זאת, אין מדובר בהצלחה מושלמת, ויהיו אפליקציות שפיתוחן ייכשל בשיטה זו. גם רכישת מכשיר אייפון אינה מחויבת המציאות.

באפל קיימת תוכנה בשם iPhone Simulator שהיא סימולטור לאייפון ומאפשרת למסך המחשב שלכן להפוך למעשה למסך של מכשיר אייפון. על מנת לבדוק את התוכנות שלכם יש להתקין אותן על הסימולטור.

צעדים ראשונים בפיתוח אפליקציות לאייפון

בפורטל המפתחים של "אפל" ניתן למצוא את הכלי הראשון שלו תזדקקו: ה- iPhone Software Development Kit  (SDK). כלי זו כולל את סביבת עבודה XCode שבעזרתה כותבים את האפליקציות ובודקים אותן על מכשיר האייפון או על הסימולטר.

בסופו של תהליך הבדיקה מאפשר כלי זה גם לטפל ב"בּאגים" שהתגלו בתוכנה. בניית האפליקציה אפשרית גם באמצעות ה-Interface Builder. גם בנושא זה ניתן למצוא באינטרנט מדריכים שונים שיסבירו את אופן השימוש בכלי צעד אחר צעד.

סיכום השלבים בפיתוח האפליקציה

לאחר שהוחלט כי האפליקציה מיועדת לבעלי מכשירי אייפון, יש לבחור את הקונספט שלה. חברת "אפל" מדגישה מאוד את חוויות המשתמש ואת עיצוב האפליקציה, ועל כן כדאי לשים לב ולהשקיע בנושאים אלו, ואולי אף להיעזר במעצב גרפי מקצועי.

לפני התחלת התהליך כדאי לשים לב כי קיימת בידיכם תוכנה המאפשרת לשמור גרסה של כל קובץ קוד שעליו עבדתם. כך שאם יהיו תקלות בפיתוח, ניתן יהיה לחזור אחורה.

אחרי רכישת הציוד הנדרש והתשתית הנחוצה, ניתן להתחיל בתהליך כתיבת הקוד. תהליך זה ניתן לבצע בשתי דרכים שונות:

  1. כתיבה מלאה של הקוד הכוללת גם את העיצוב שלו.
  2. על פי דרך הפעולה השנייה יש לתכנת את המסכים באופן הבסיסי ביותר על מנת לאפשר בדיקה מהירה ככל האפשר של התוכנה ולקבל משוב.

לאחר שהתוכנה נכתבה במלואה מגיע השלב הסופי והיא שלב ה-QA. בשלב זה כדאי להכיר כלי המסייע בבדיקת האפליקציה. מדובר ב-Test Flight והוא מאפשר לכל מפתח רשום באפל לעדכן מספרים של עד אלף מכשירים שעליהם ניתן יהיה לבדוק את האפליקציה.

שיווק האפליקציה

אם זה לא היה ברור עד עכשיו – לחברת "אפל" חשוב לשלוט בכל מדיה שעוברת דרכה למכשירי האייפון. על כן, לאחר סיום העבודה הקשה מגיע הרגע המצופה – הגשת האפליקציה לחנות של אפל (App Store) לשם קבלת אישור. שלב זה עלול להיות מתיש, והוא עשוי להימשך אפילו מספר שבועות. גם עבורו ניתן למצוא באינטרנט מדריכים רבים. כדאי גם לעיין באתר של "אפל" שבו מצוינות סיבות אפשריות לדחייה, וניתן למצוא גם מדריך להימנעות מדחייה זו.

חנות האפליקציות של אפל כוללת גישה למיליוני משתמשים, ועל כן היא נוהגת לקחת 30% מהרווחים ודואגת להעביר למפתח את היתרה. כעת נשאלת השאלה כיצד לעודד את רכישת האפליקציה.

לשם כך ניתן למשל לפתח שתי גרסאות. גרסה אחת תהיה גרסת Lite ללא עלות, ואילו הגרסה השנייה תהיה גרסה מלאה יותר בתשלום.

כך ניתן לערוך היכרות ראשונית עם האפליקציה ולעודד את השימוש בה. אפשר גם להציע את האפליקציה לביקורת באתרים שונים. ביקורת טובה תעודד משתמשים לרכוש את האפליקציה. מלבד דרכים אלו, קיימת כמובן האפשרות לפרסום האפליקציה ויתרונותיה גם באתרי האינטרנט הרלוונטיים וברשתות החברתיות. בהצלחה!

בכל זאת מעוניין ביעוץ מקצועי או לשכור חברת פיתוח אפליקציות לאייפון עבור הפרויקט הייחודי שלך? פנה אל המומחים עוד היום, צוות Gapps – בית התוכנה שלך לבניית אפליקציות לאייפון.

פיתוח אפליקציות לאייפון למתחילים
5 (100%) 2 votes

תודה! ההודעה נשלחה.
צור קשר

בואו ניפגש!

טלפון: 0723726002

שם (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון